ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby casius » Mon Nov 28, 2011 11:52 am

MARIA wrote:Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί,

επειδή κάποιοι με ρωτάνε για το λαδοτύρι, θα επαναλάβω τον τρόπο φύλαξης του τυριού, όχι μόνο για τα επερχόμενα, αλλά και για λόγους οικονομίας. Κατά καιρούς βγάζουν μεγάλες προσφορές στα μάρκετ με τυριά, ειδικά τώρα που έχει πέσει η κατανάλωσή τους. Μπορείτε να πάρετε 2-3 κιλά και να το συντηρήσετε με αυτό τον τρόπο.

Χρησιμοποιούμε ένα μεγάλο γυάλινο βάζο ή και ντενεκέ τυριού. Τα παλιά χρόνια η γιαγιά μου στο χωριό είχε πύλινο που το σκέπαζε με τουλπάνι και το φύλαγε στο ντουλάπι της.
Κόβουμε τη γραβιέρα σε μεγάλες μερίδες, την τοποθετούμε μέσα στο βάζο και αφού το γεμίσουμε με τυρί, το καλύπτουμε με λάδι. Αφήνουμε 2 εκατοστά απόσταση από το καπάκι και κλείνουμε το βάζο.

Συμβουλές:
1. Φυλάσετε στο ντουλάπι.
2. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και λαδοτύρι Μυτιλήνης ή σκληρό κασέρι εκτός από γραβιέρα. Με αυτά έχω κάνει δοκιμή και ξέρω ότι το αποτέλεσμα είναι τέλειο.

Καλή επιτυχία και προσοχή ......... θα το φάμε τα Χριστούγεννα!!!! Νηστεύουμε τώρα. :D


Το μόνο που θα πω είναι προσοχή στις προσφορές ειδικά απο μεγάλο σούπερ μάρκετ με την συμμετοχή Γαλλικού Κολλοσού....
casius
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rose » Tue Nov 29, 2011 1:52 am

Διατροφική Αυτάρκεια: Τροφές «Κατοχής»

Image
Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 643
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Tue Nov 29, 2011 2:16 pm

rose wrote:Διατροφική Αυτάρκεια: Τροφές «Κατοχής»

Image



Καλή μου σε ευχαριστούμε πάρα πολύ. Τα βιντεάκια είναι σημαντικό να τα δούμε όλοι. Προσωπικά πιστεύω ότι το παλικάρι ........ κάτι ξέρει. 8-)
Μήπως μας διαβάζει; :)
MARIA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby agiorgos72 » Wed Nov 30, 2011 2:23 am

παιδια, ξερει καποιος εαν υπαρχει γαλα σε σκονη? εκτος απο τα βρεφικα βεβαια. Μου ειπαν οτι κρατανε περισσοτερο.
Ξερει καποιος καμια καλη ιδεα? :roll:
Υπερένδοξε, αειπάρθενε, ευλογημένη Θεοτόκε, προσάγαγε την ημετέραν προσευχήν τω Υιώ σου και Θεώ ημών, και αίτησαι ίνα σώση δια σου τας ψυχάς ημών.
User avatar
agiorgos72
 
Posts: 81
Joined: Fri Nov 18, 2011 5:01 pm
Location: ΠΑΤΡΑ

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rose » Wed Nov 30, 2011 2:30 am

agiorgos72 wrote:παιδια, ξερει καποιος εαν υπαρχει γαλα σε σκονη? εκτος απο τα βρεφικα βεβαια. Μου ειπαν οτι κρατανε περισσοτερο.
Ξερει καποιος καμια καλη ιδεα? :roll:

Ναι, υπάρχει στα Σ/Μ, σε χάρτινα κουτιά.
Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 643
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby bouzoukas » Wed Nov 30, 2011 9:55 am

papi wrote:
rose wrote:
agiorgos72 wrote:παιδια, ξερει καποιος εαν υπαρχει γαλα σε σκονη? εκτος απο τα βρεφικα βεβαια. Μου ειπαν οτι κρατανε περισσοτερο.
Ξερει καποιος καμια καλη ιδεα? :roll:

Ναι, υπάρχει στα Σ/Μ, σε χάρτινα κουτιά.

Όχι σε όλα τα Σ/Μ. Εγώ έχω βρει μόνο στα ΑΒ.



Υπάρχει κ στο καρφουρ σε πρασινη συσκευασια, 6-7 εβρω νμζ το κουτι(750 gr).
bouzoukas
 
Posts: 117
Joined: Thu Nov 17, 2011 8:29 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby agiorgos72 » Wed Nov 30, 2011 10:06 am

Ευχαριστω πολυ εν Χριστω αδελφοι. Μονο στο συγκεκριμενο Σ/Μ δεν ειχα παει. Θα σπευσω ταχεως ......... :P
Την ευχη του Αγιου Ανδρεα του Πρωτοκλητου να εχουμε σημερα ενεκα της εορτης του.
Υπερένδοξε, αειπάρθενε, ευλογημένη Θεοτόκε, προσάγαγε την ημετέραν προσευχήν τω Υιώ σου και Θεώ ημών, και αίτησαι ίνα σώση δια σου τας ψυχάς ημών.
User avatar
agiorgos72
 
Posts: 81
Joined: Fri Nov 18, 2011 5:01 pm
Location: ΠΑΤΡΑ

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby bouzoukas » Wed Nov 30, 2011 8:10 pm

papi wrote:
agiorgos72 wrote:Ευχαριστω πολυ εν Χριστω αδελφοι. Μονο στο συγκεκριμενο Σ/Μ δεν ειχα παει. Θα σπευσω ταχεως ......... :P
Την ευχη του Αγιου Ανδρεα του Πρωτοκλητου να εχουμε σημερα ενεκα της εορτης του.

Να τα δοκιμάσεις πριν πάρεις ποσότητα, γιατί μπορεί να μην σας αρέσει και θα πάει χαμένο επειδή έχει κάπως ιδιαίτερη γεύση ενώ έχεις εναλλακτική και το εβαπορέ. Εγώ πάντως το καταναλώνω άσχετα με τις προμήθειες γιατί μου αρέσει.



μωρε αμα ερθει εκεινη η ωρα...papakim,κ πετρουλες θα φαμε :D
bouzoukas
 
Posts: 117
Joined: Thu Nov 17, 2011 8:29 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby TASOS1 » Fri Dec 02, 2011 10:01 am

ΠΟΛΛΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΝΕΡΟ! ΣΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΟΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΑ ΙΧ.
ΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ! ΙΣΩΣ ΤΟ 1/4 ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ!
ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ, ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΕΛΑΣ.
TASOS1
 
Posts: 1361
Joined: Mon Nov 21, 2011 1:07 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Fri Dec 02, 2011 1:09 pm

Ετήσιο Πλάνο Προετοιμασίας για Έκτατες Ανάγκες – Δεκέμβριος

kotsarikos
 

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron