ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Fri Nov 25, 2011 2:41 pm

Έχω αρχίσει να κάνω δοκιμές μαγειρεύματος με υλικά που ελπίζω να έχουμε στα δύσκολα, ώστε να ξέρουμε τις επιλογές μας. Χθες μαγείρεψα χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ ΜΕ ΚΟΦΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ

(για 5- 6 μερίδες φαγητού)

2 κονσέρβες χταποδάκι = 3,36 ευρώ
1/2 κιλό κοφτό μακαρονάκι = 0,54 ευρώ

Τσιγγαρίζουμε 1 κρεμμυδάκι, προσθέτουμε τις 2 κονσέρβες, λίγο κρασί - αν έχουμε - αλάτι, ρίγανη, κανέλλα και λίγη σάλτσα. Βράζουμε για 5 λεπτά και στη συνέχεια προσθέτουμε περίπου 1,5 λίτρο νερό και 1 πακέτο κοφτό μακαρονάκι.

- Τα υλικά είναι από τις προμήθειες. Αν κάποιος δεν έχει κρεμμύδια σε αρμαθιά, μπορεί να χρησιμοποιήσει σάλτσα που έχει μέσα τριμμένο κρεμμύδι.

- Το φαγητό το μαγείρεψα 20 λεπτά στο γκαζάκι, για να δοκιμάσω και τις δυνατότητες που έχουμε να μαγειρεύουμε χωρίς ρεύμα.

Συνολικό κόστος: 3,90 ευρώ
MARIA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby casius » Fri Nov 25, 2011 3:13 pm

MARIA wrote:Έχω αρχίσει να κάνω δοκιμές μαγειρεύματος με υλικά που ελπίζω να έχουμε στα δύσκολα, ώστε να ξέρουμε τις επιλογές μας. Χθες μαγείρεψα χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ ΜΕ ΚΟΦΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ

(για 5- 6 μερίδες φαγητού)

2 κονσέρβες χταποδάκι = 3,36 ευρώ
1/2 κιλό κοφτό μακαρονάκι = 0,54 ευρώ

Τσιγγαρίζουμε 1 κρεμμυδάκι, προσθέτουμε τις 2 κονσέρβες, λίγο κρασί - αν έχουμε - αλάτι, ρίγανη, κανέλλα και λίγη σάλτσα. Βράζουμε για 5 λεπτά και στη συνέχεια προσθέτουμε περίπου 1,5 λίτρο νερό και 1 πακέτο κοφτό μακαρονάκι.

- Τα υλικά είναι από τις προμήθειες. Αν κάποιος δεν έχει κρεμμύδια σε αρμαθιά, μπορεί να χρησιμοποιήσει σάλτσα που έχει μέσα τριμμένο κρεμμύδι.

- Το φαγητό το μαγείρεψα 20 λεπτά στο γκαζάκι, για να δοκιμάσω και τις δυνατότητες που έχουμε να μαγειρεύουμε χωρίς ρεύμα.

Συνολικό κόστος: 3,90 ευρώ



Σου έχω κάνει κάτι στις 14:00 το μεσημέρι με την ημέρα να προβλέπεται να τραβήξει μέχρι τις 22:00 στον δρόμο?
:oops: :oops: :oops:
casius
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Fri Nov 25, 2011 3:23 pm

...για απόσπαση προσοχής από τα χταποδάκια :D :D :D :D

ηλιακός φορτιστής



αυτό φτάνει μάλλον
kotsarikos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Fri Nov 25, 2011 3:33 pm

casius wrote:
MARIA wrote:Έχω αρχίσει να κάνω δοκιμές μαγειρεύματος με υλικά που ελπίζω να έχουμε στα δύσκολα, ώστε να ξέρουμε τις επιλογές μας. Χθες μαγείρεψα χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ ΜΕ ΚΟΦΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ

(για 5- 6 μερίδες φαγητού)

2 κονσέρβες χταποδάκι = 3,36 ευρώ
1/2 κιλό κοφτό μακαρονάκι = 0,54 ευρώ

Τσιγγαρίζουμε 1 κρεμμυδάκι, προσθέτουμε τις 2 κονσέρβες, λίγο κρασί - αν έχουμε - αλάτι, ρίγανη, κανέλλα και λίγη σάλτσα. Βράζουμε για 5 λεπτά και στη συνέχεια προσθέτουμε περίπου 1,5 λίτρο νερό και 1 πακέτο κοφτό μακαρονάκι.

- Τα υλικά είναι από τις προμήθειες. Αν κάποιος δεν έχει κρεμμύδια σε αρμαθιά, μπορεί να χρησιμοποιήσει σάλτσα που έχει μέσα τριμμένο κρεμμύδι.

- Το φαγητό το μαγείρεψα 20 λεπτά στο γκαζάκι, για να δοκιμάσω και τις δυνατότητες που έχουμε να μαγειρεύουμε χωρίς ρεύμα.

Συνολικό κόστος: 3,90 ευρώ



Σου έχω κάνει κάτι στις 14:00 το μεσημέρι με την ημέρα να προβλέπεται να τραβήξει μέχρι τις 22:00 στον δρόμο?
:oops: :oops: :oops:


:lol: :lol: Καλέ μου φίλε και αγαπημένε, εμείς οι δυο καταλαβαινόμαστε. Το κεϊκ σοκολάτας ακόμη δεν το έχουμε φάει. :D Φτιάχνω και νηστίσιμο!!!!
MARIA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby marjory » Fri Nov 25, 2011 4:30 pm

papi wrote:Καλό έχω πάρει και εγώ ένα μικρό από το πλαίσιο, αλλά όταν θα μπει η καρτούλα δε νομίζω να μπορώ να πληρώσω το τηλέφωνο, οπότε δεν θα έχω κινητό, οπότε θα μου είναι άχρηστος ο ηλιακός φορτιστής :cry: . Τουλάχιστον να έχουμε κανένα καρτοκινητό ώστε ακόμα και αν δεν ανανεώνουμε τις κάρτες αυτό ισχύει για ένα χρόνο επιπλέον, τουλάχιστον για να σε παίρνουν τηλέφωνο και να σε βρίσκουν οι άλλοι ;) .
σ.σ. παρεμπιπτόντως πολύ καλό το blog. Μπράβο σας !



Μπορείς όμως να φορτίζεις το netbook σου και να "κλέβεις" ίντερνετ για να μαθαίνεις τι γίνεται στον κόσμο :lol: :lol:

Έχω αγοράσει αυτόν:
http://www.pixmania.gr/gr/gr/04889252/a ... c9001.html
αλλά ακόμα δεν τον έχω χρησιμοποιήσει...
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4305
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Fri Nov 25, 2011 4:55 pm

MARIA wrote:
casius wrote:
MARIA wrote:Έχω αρχίσει να κάνω δοκιμές μαγειρεύματος με υλικά που ελπίζω να έχουμε στα δύσκολα, ώστε να ξέρουμε τις επιλογές μας. Χθες μαγείρεψα χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ ΜΕ ΚΟΦΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ

(για 5- 6 μερίδες φαγητού)

2 κονσέρβες χταποδάκι = 3,36 ευρώ
1/2 κιλό κοφτό μακαρονάκι = 0,54 ευρώ

Τσιγγαρίζουμε 1 κρεμμυδάκι, προσθέτουμε τις 2 κονσέρβες, λίγο κρασί - αν έχουμε - αλάτι, ρίγανη, κανέλλα και λίγη σάλτσα. Βράζουμε για 5 λεπτά και στη συνέχεια προσθέτουμε περίπου 1,5 λίτρο νερό και 1 πακέτο κοφτό μακαρονάκι.

- Τα υλικά είναι από τις προμήθειες. Αν κάποιος δεν έχει κρεμμύδια σε αρμαθιά, μπορεί να χρησιμοποιήσει σάλτσα που έχει μέσα τριμμένο κρεμμύδι.

- Το φαγητό το μαγείρεψα 20 λεπτά στο γκαζάκι, για να δοκιμάσω και τις δυνατότητες που έχουμε να μαγειρεύουμε χωρίς ρεύμα.

Συνολικό κόστος: 3,90 ευρώ



Σου έχω κάνει κάτι στις 14:00 το μεσημέρι με την ημέρα να προβλέπεται να τραβήξει μέχρι τις 22:00 στον δρόμο?
:oops: :oops: :oops:


:lol: :lol: Καλέ μου φίλε και αγαπημένε, εμείς οι δυο καταλαβαινόμαστε. Το κεϊκ σοκολάτας ακόμη δεν το έχουμε φάει. :D Φτιάχνω και νηστίσιμο!!!!

Πρέπει να τη δώσεις τη νηστίσιμη συνταγή του κέικ σοκολάτας,δεν τα πετάμε αυτά στον αέρα και μετά σε ψάχνουμε.... :D :D :D
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2178
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Sat Nov 26, 2011 6:04 pm

«Πακέτα επιβίωσης» για την επερχόμενη κοινωνική κατάρρευση κάνουν θραύση στις ΗΠΑ

Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby bouzoukas » Sat Nov 26, 2011 10:55 pm

Καλο είναι για όσους από μας έχουμε χωριά, να έχουμε κ λιγο (δλδ γεματο) το ρεζερβουαρ με βετζινουλα, για να μπορουμε να φυγουμε,γτ θα ναι ξαφνικο.
bouzoukas
 
Posts: 117
Joined: Thu Nov 17, 2011 8:29 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Ypodiakonos » Mon Nov 28, 2011 3:21 am

bouzoukas wrote:Καλο είναι για όσους από μας έχουμε χωριά, να έχουμε κ λιγο (δλδ γεματο) το ρεζερβουαρ με βετζινουλα, για να μπορουμε να φυγουμε,γτ θα ναι ξαφνικο.


Άστα. Κι εγώ που φρόντιζα να το έχω μόνιμα γεμάτο πήγα προχτές να μετακινηθώ και μού'βγαλε πρόβλημα στο μοτέρ το άτιμο :? :? :?
Σα να μου λέει..."μεριμνάς και τυρβάζεις περί πολλά" :)
Ypodiakonos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Mon Nov 28, 2011 11:23 am

Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί,

επειδή κάποιοι με ρωτάνε για το λαδοτύρι, θα επαναλάβω τον τρόπο φύλαξης του τυριού, όχι μόνο για τα επερχόμενα, αλλά και για λόγους οικονομίας. Κατά καιρούς βγάζουν μεγάλες προσφορές στα μάρκετ με τυριά, ειδικά τώρα που έχει πέσει η κατανάλωσή τους. Μπορείτε να πάρετε 2-3 κιλά και να το συντηρήσετε με αυτό τον τρόπο.

Χρησιμοποιούμε ένα μεγάλο γυάλινο βάζο ή και ντενεκέ τυριού. Τα παλιά χρόνια η γιαγιά μου στο χωριό είχε πύλινο που το σκέπαζε με τουλπάνι και το φύλαγε στο ντουλάπι της.
Κόβουμε τη γραβιέρα σε μεγάλες μερίδες, την τοποθετούμε μέσα στο βάζο και αφού το γεμίσουμε με τυρί, το καλύπτουμε με λάδι. Αφήνουμε 2 εκατοστά απόσταση από το καπάκι και κλείνουμε το βάζο.

Συμβουλές:
1. Φυλάσετε στο ντουλάπι.
2. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και λαδοτύρι Μυτιλήνης ή σκληρό κασέρι εκτός από γραβιέρα. Με αυτά έχω κάνει δοκιμή και ξέρω ότι το αποτέλεσμα είναι τέλειο.

Καλή επιτυχία και προσοχή ......... θα το φάμε τα Χριστούγεννα!!!! Νηστεύουμε τώρα. :D
MARIA
 

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest