ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Wed Nov 16, 2011 3:47 pm

Το μποστάνι τους κρατά ζωντανούς

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tuGL9B3zC_0&feature=player_embedded[/youtube]
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Thu Nov 17, 2011 12:38 pm

Δακρυγόνα: Πώς να προφυλαχτούμε, ... μέρες που 'ρχονται!

Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Thu Nov 17, 2011 2:50 pm

Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί καλημέρα.

Επειδή αρκετοί παραπονιούνται ότι χρειάζονται πολλά χρήματα για να μαζέψουμε .... όλες αυτές τις προμήθειες, συνεχίζω την προσπάθεια να σας δώσω οικονομικές λύσεις.

ΠΡΩΪΝΟ:

- Γάλα με δημητριακά: Προσπαθήστε να αγοράσετε εβαπορέ γάλα και δημητριακά όταν έχει προσφορά - 20%. Κάθε μήνα υπάρχουν πλέον τουλάχιστον 4-5 ημέρες όπου έχουν είτε τα μάρκετ ή οι εταιρείες προσφορές. Παίρνω Νουνού για τα παιδιά με έκπτωση και κοστίζει 70 λεπτά το κουτάκι. Επίσης μπορείτε να αγοράσετε δημητριακά με 1,80 το πακέτο.

Για μια τετραμελή οικογένεια, αρκεί ένα κουτί γάλα/ημέρα. Αραιώστε το με 600 ml νερό και θα έχετε 1 λίτρο γάλα. Επίσης 6 πακέτα δημητριακών των 500 γραμ. καλύπτουν 1 μήνα. ( αντιστοιχεί σε κατανάλωση 100 γραμ. την ημέρα για τα 4 άτομα).

Κόστος για 1 μήνα = 32 ευρώ.


- Τσάι με φρυγανιές: 1 πακέτο τσάι με 50 φακελάκια κοστίζει 2 ευρώ. Αρκεί για 150 φλυτζάνια τσάι, δεν χρειάζεται να είναι και πολύ black. Για μια τετραμελή οικογένεια αρκεί ένα πακέτο για ένα μήνα.

Φρυγανιές μπορείτε να πάρετε πακέτα που έχουν 60 τμχ. και κοστίζουν 1,10 ευρώ. Για μια τετραμελή οικογένεια αρκεί να αγοράσετε 6 πακέτα για ένα μήνα. (αντιστοιχεί σε 3 φρυγανιές ημερησίως για κάθε άτομο)

Κόστος για 1 μήνα = 8,60 ευρώ.


Νομίζω ότι το κόστος τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλο, αν σκεφτεί κανείς ότι για 2 μήνες - τετραμελής οικογένεια, εξασφαλίζει έστω ένα γεύμα με μόνο 40 ευρώ.
MARIA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Fri Nov 18, 2011 2:58 pm

Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί καλημέρα.

Επειδή κάποιοι φίλοι με ρωτάνε, διάφορες πληροφορίες για τις προμήθειες, σας παραθέτω ορισμένες λεπτομέρειες που ίσως κάνουν τη διαφορά.

- Αν έχετε μικρά παιδιά πάρτε μερέντα ή φτιάξτε μαρμελάδες ή αγοράστε μέλι(αν φτάνουν τα χρήματά μας). :?

Με 2-3 φρυγανιές μπορείτε να καλύψετε το δεκατιανό τους - γιατί να είστε σίγουροι ότι στην αρχή τουλάχιστον θα ζητάνε συνεχώς να φάνε κάτι. Είναι ψυχολογικό, η σκέψη της στέρησης δημιουργεί σε όλους μας έντονη ανάγκη για φαγητό.
Πάρτε για παράδειγμα την περίοδο της νηστείας όπου συνήθως όλοι θέλουμε να τρώμε περισσότερο - αν και νηστίσιμα - γιατί νομίζουμε ότι η νηστεία μας εξαντλεί.

Προσωπικά έχω πάρει διάφορα μικρά σνακ για να ''ξεγελάω'' μικρούς και μεγάλους.

- Είναι εύκολο να φτιάξετε μαρμελάδα ακόμη και το χειμώνα. Υπάρχουν άφθονα πορτοκάλια με 30 λεπτά το κιλό - το μεσημέρι στη λαϊκή τόσο έχουν - και το κόστος είναι ελάχιστο σε σχέση με την αγορά έτοιμων προϊόντων.

- Μια μερέντα του κιλού, κοστίζει 4,20 - 4,80. Υπάρχουν και φτηνότερες επιλογές.

- Η ποικιλία είναι σημαντική κυρίως για τα παιδιά. Καλύτερα είναι να φάνε μια μέρα φυγανιές με μερέντα, την επόμενη με λίγο μέλι ή με μαρμελάδα βερύκοκο ή με μαρμελάδα φράουλα ή με μαρμελάδα πορτοκάλι.
Έτσι θα τους δημιουργήσουμε την ψευδαίσθηση ότι η κατάσταση είναι στον δικό μας έλεγχο.

Όταν έγινε το χτύπημα στην Κύπρο ήμουν μικρή, ήμουν στην Κρήτη για καλοκαίρι και βίωσα τον ξεσηκωμό του χωριού μου, αφού πολλοί έφυγαν από την περιοχή μας για να πολεμήσουν στην Κύπρο.
Θυμάμαι ότι η μητέρα μου και η θεία μου ήταν στον απόλυτο πανικό και το μόνο πράγμα που τις καθησύχασε ήταν ο παππούς μου που τους έδειξε όλες τις προμήθειες που είχε στην αποθήκη. Ο μεγαλύτερος φόβος στο χωριό ήταν αν θα έχουν να ταϊσουν τα παιδιά.

Να μην επιτρέψει ο Κύριος κάτι τέτοιο, αλλά κι εμείς να μην ακολουθήσουμε τις μωρές παρθένες.
MARIA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby AMALIA » Fri Nov 18, 2011 3:07 pm

To ίδιο νόστιμο με τη Μερέντα αλλά σαφώς πιο υγιεινό και θρεπτικό είναι το ταχίνι με κακάο.
Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα είναι σουπερ γεύση και νηστίσιμο!!
Έχει μόνο ένα μειονέκτημα.... είναι πιο ακριβό από την Μερέντα :(
User avatar
AMALIA
 
Posts: 91
Joined: Tue Nov 15, 2011 3:31 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Fri Nov 18, 2011 3:35 pm

AMALIA wrote:To ίδιο νόστιμο με τη Μερέντα αλλά σαφώς πιο υγιεινό και θρεπτικό είναι το ταχίνι με κακάο.
Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα είναι σουπερ γεύση και νηστίσιμο!!
Έχει μόνο ένα μειονέκτημα.... είναι πιο ακριβό από την Μερέντα :(



Φίλη μου καλή, έχεις δίκιο. Το ταχίνι είναι πολύ καλύτερο και με λίγο μέλι ανακατεμένο είναι ιδανικό για μικρά παιδιά ...... και για μεγάλα. Μου είπαν ότι στην αγορά της Αθήνας μπορείς να βρεις ταχίνι με 4 ευρώ το κιλό. Την επόμενη εβδομάδα, πρώτα ο Θεός θα σας πω λεπτομέρειες, αφού πρώτα πάω μια βόλτα στην αγορά.

Επίσης θα πρότεινα να αγοράσουμε διάφορα βότανα, τα οποία μπορούν με την μορφή αφεψήματος και με λίγη ζαχαρίτσα έστω, να δημιουργήσουν ένα αίσθημα παρηγοριάς. Όπως στα μωρά που όταν τους δίνει λίγο χαμομηλάκι παρηγοριούνται και χαλαρώνουν.

Και για να μιλήσουμε με οικονομικούς όρους - 2 κούτες φρυγανιές κοστίζουν 25 ευρώ - ιδιωτικής ετικέττας.

Για μια τετραμελή οικογένεια καλύπτει ένα γεύμα, για 4 μήνες.
MARIA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby agiorgos72 » Fri Nov 18, 2011 6:10 pm

παιδια, κατι αλλο που μπορουμε να παρουμε ειναι παστελι. ειναι θρεπτικο λογω του σουσαμιου, κραταει σε διαρκεια και φθηνο θα ελεγα.... επισης τα Σ/Μ εχουν και χυμους σε προσφορες που θα χρειαστουν να μην παθουμε σκορβουτο. Ενας χυμος λιτρου εχει περιπου 80 λεπτα.
επισης παρτε και κανα φαρμακο να υπαρχει, συνηθως αντιπυρετικο. Οσοι εχουν παιδια ειναι αναγκαιο! ;)
Υπερένδοξε, αειπάρθενε, ευλογημένη Θεοτόκε, προσάγαγε την ημετέραν προσευχήν τω Υιώ σου και Θεώ ημών, και αίτησαι ίνα σώση δια σου τας ψυχάς ημών.
User avatar
agiorgos72
 
Posts: 81
Joined: Fri Nov 18, 2011 5:01 pm
Location: ΠΑΤΡΑ

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby TASOS1 » Tue Nov 22, 2011 9:02 am

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ FORUM.
Η ΦΕΤΑ ΤΟ ΤΥΡΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΗ ΣΕ ΔΟΧΕΙΑ ΜΕ ΑΛΑΤΟΛΑΔΟ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΤΥΠΟΥ BIOKΩΝ Ή ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ; ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ; ΤΟ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ;
-------------
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΤΙ ΚΥΑΛΙΑ ΝΥΚΤΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩΜΕ;
TASOS1
 
Posts: 1359
Joined: Mon Nov 21, 2011 1:07 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby GENEA-OMEGA » Tue Nov 22, 2011 4:43 pm

AMALIA wrote:To ίδιο νόστιμο με τη Μερέντα αλλά σαφώς πιο υγιεινό και θρεπτικό είναι το ταχίνι με κακάο.
Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα είναι σουπερ γεύση και νηστίσιμο!!
Έχει μόνο ένα μειονέκτημα.... είναι πιο ακριβό από την Μερέντα :(


Ενα βαζάκι ταζίνι του μισου κιλού έχει περίπου 3,000 θερμίδες. αν ανακατευτεί με μελι φτάνει έυκολα τις 4,000 = ζεί ένα άτομο με κατα ΜΟ κατανάλωση 800 την ημέρα για 5 ημέρες

Καταλαβάινουμε πόσο σημαντικό είναι έτσι?

Ουσιαστικά επειδή γνωρίζουμε ότι θα τραβήξει 6 μήνες μπορούμενα έχουμε για 4 άτομα μιας οικογένειας 50 βαζάκια για να ζήσουν 3 μήνες
GENEA-OMEGA
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby MARIA » Wed Nov 23, 2011 2:15 pm

Καλέ μου φίλε,

έχεις βέβαια δίκιο μιλώντας θερμιδικά. Αλλά μπορείς να φαναταστείς το παιδάκι να κλαίει και να σου λέει:
- Πεινάω ......... και εσύ να του δίνεις ένα κουταλάκι του γλυκού ταχίνι για μεσημεριανό. :)
Λίγο δύσκολο το βλέπω να σταματήσει να κλαίει και ας έχει βάλει 200 θερμίδες στο στόμα του.

Το ταχίνι είναι άριστη επιλογή, αλλά βάλτε και καμμία φρυγανίτσα μαζί, για παρηγοριά.
MARIA
 

Next

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest